مقالات چاپ شده در نشریات /مقالات/

 
عارف قزوینی طلایه‌دار هنر و اندیشه ایرانی است  
تا پیش از سربرآوردن و تولد هنری «ابوالقاسم عارف قزوینی» (1312ـ 1259)، تصانیف و ترانه‌ها ساختار و سازمانی تقریباً مشخص و اغلب تکراری داشتند. به طور معمول و رایج، این خط مشخص و یکنواخت همچنان به صورت افقی پیش می‌رفت که عارف در حرکتی انقلابی و نوآورانه، این حرکت یکنواخت و افقی را به شکل عمودی و فواره‌ای دیگرگونه کرد. این تغییرات چه به لحاظ ساختار موسیقیایی و گردش ملودی و چه به لحاظ واژگان، کلام و شاعرانگی‌اش، پرواز متهورانه‌ای بود که تا پیش از او قطعاً بی‌سابقه بوده و تأثیراتش تا به امروز جاری و ساری است.    
اثرانگشت میرزاده در موسیقی  
مصاحبه با روزنامه شرق بمناسبت سالمرگ مجتبی میرزاده "صدیق تعریف، معتقد است میرزاده از چنان استعداد و خلاقیت بالایی برخوردار بود که اگر شرایط ذهنی خود و اطرافش فراهم بود، می توانست یکی از سولیست های ممتاز بهترین ارکسترهای بزرگ جهان به شمار آید."    
استادي جليل و بي‌بديل  
بي‌ترديد استاد جليل شهناز را مي‌توان يكي از مهم‌ترين و بي‌بديل‌ترين هنرمندان و نوازندگان تار معاصر موسيقي سرزمين‌مان ناميد. بي‌هيچ پيرايه‌اي استاد شهناز صاحب سبك و شيوه‌اي خاص و منحصر به فرد از نوازندگي تار هستند.    
جمعه‌ها خون جاي بارون مي‌چكه...  
فرهاد مهراد اهل کتاب و مطالعه و انديشه بود. پشت صداي منحصر به فردش انديشه و شعوري جاري است و اين شعور فقط مانيفست سياسي صادر نمي‌كند، بلكه از منظر زيبايي‌شناسي هم صاحب ارزش است. آهنگسازي و شعر آثارش هم به همين منوال.    
از خويشتن خويش با رويي پي‌‌افكندن-به یاد عارف قزوینی  
تا پيش از ابوالقاسم عارف قزويني، تصانيف و ترانه‌ها ساختار و سازماني تقريباً مشخص و اغلب تكراري داشتند. در واقع اين خط مشخص و يكنواخت همچنان به صورت افقي پيش مي‌‌رفت كه عارف در يك حركت انقلابي و نوآورانه، اين حركت يكنواخت و افقي را به شكل عمودي و فواره‌اي ديگرگونه كرد.    
یادمان استاد حسن کسایی  
گريه كن كه گر سيل خون گري ثمر ندارد...    
تا نقش خیال دوست...  
خبر مسرت‌بخش اهدای جایزة اسكار به اصغر فرهادی، فیلم‌ساز ارجمند و خلاق سینمای ایران، هم‌زمان شد با قلمی شدن این یادداشت در ارتباط با کتاب وزین و مستطاب «صد سال اعلان و پوستر فیلم در ایران» به ‌انگيزة نگاهی به سینمای‌مان كه از کجا آغاز کرده و امروز در کجای جهان ایستاده است؛ از ظهور آبی و رابی، حاجی‌آقا آکتور سینما، دختر لر و... تا حضور جدایی نادر از سیمین در اسكار 2012!    
نواهای ماندگار در درازنای روزگار  
اغلب استادان بزرگ و بی‌همتای موسیقی ایران، اکنون در دهۀ هفتم و هشتم زندگیشان می‌زیند و یا آنانی که به افسوس، خرقه تهی کرده‌اند، زمانی پا به عرصۀ حیات گذاشته‌اند که استادان و میراث‌داران این هنر شریف و آواهایی که ریشه در قرون و اعصار دارد را به گوش‌ جان‌های مشتاقان می‌رسانند و گوش‌های هوشمند و حساس برخی از کودکان و نوجوانان و جوانانی که بعدها بالیدند و اکنون از مفاخر ملی به‌شمار می‌آیند، این نغمات ناب و زلال را به گوش جان می‌نیوشند. استاد کسایی یکی از آن بسیار نادران خوش‌اقبال بوده است که از کودکی در چنین فضایی پا به عرصۀ وجود گذاشته‌اند.      کد لینک به سایت | گزارش اشکال در سایت
Graphist: Sasan Moradian